آیا برای یک کوهنوردی باکیفیت، حرفه ای و اصولی به صدای پاهای خود گوش سپرده اید؟

همه افراد برای داشتن یک روحیه عالی و یک جسم سالم به انجام ورزش های مناسب از جمله کوهنوردی می پردازند اما به این نکته دقت نمی کنند که ...

0

همه افراد برای داشتن یک روحیه عالی و یک جسم سالم به انجام ورزش های مناسب از جمله کوهنوردی می پردازند اما به این نکته دقت نمی کنند که بدون داشتن یک فرم بدنی سالم و کاهش آسیب های ناشی از ورزش پاها نقش اساسی ای را ایفا می کنند. همانطور که به داشتن روحیه ای بانشاط توجه می کنیم، باید از خودمان بپرسیم که آیا پاهای ما نیز در طول مسیر و پس از آن با نشاط خواهند ماند؟!

از آنجایی که بخش اصلی بدست آوردن هیجان و روحیه خوب با داشتن پاهای سالم به وجود می آید، در این مقاله قصد داریم نکات انتخاب بهترین کفش کوهنوردی را برایتان شرح دهیم….

کفش های کوهنوردی در سبک ها، سایزها و جنس های مختلف وجود دارند و انتخاب بهترین آنها که با پاهای شما هم سازگار باشد، نیاز به صرف کمی وقت، دانستن نکات قبل از خرید و امتحان کردن چندین نوع مناسب برای انتخاب بهترین نوع دارد.

در زمان خرید کفش کوهنوردی این نکات را رعایت کنید:

  • ۱- قبل از امتحان کردن کفش حتماً جوراب ضخیمی که معمولاً از آن نوع استفاده می کنید، بپوشید.
  • ۲- به علت پیاده روی، نشستن و یا ایستاده ماندن طولانی مدت، پاهای ما کمی باد خواهد کرد و بهتر است امتحان کردن کفش بعد از کار روزانه صورت بگیرد. یعنی در تایم بعد از ظهر و شب که پاها در بزرگترین سایز خود هستند.
  • ۳- کفش را یک سایز بزرگتر از سایز پایتان انتخاب کنید، چون کفش های کوهنوردی به علت ساختاری که دارند جا باز نخواهند کرد.
  • ۴ -هنگام پوشیدن کفش پایتان را تا حد امکان به قسمت جلو فشار دهید تا پنجه پا تا حد امکان جلوتر برود و پاشنه با انتهای کفش به اندازه یک انگشت فاصله داشته باشد.
  • ۵-حالا بندهای کفش را محکم بسته و با آنها راه بروید. پای شما باید حس راحتی داشته باشد.
  • ۶-حالا روی بخش کناری آن ایستاده تا اطمینان حاصل کنید که کفش از قوزک مچ پا محافظت میکند.
  • ۷-سپس یک پایتان را به دیوار فشار داده و پای دیگر کاملاً روی زمین باشد، در این حالت نباید ضربه ای به طور مستقیم به پا وارد شود.
  • یادتان باشد در کوهنوردی سنگین کفش نویتان را برای اولین بار نپوشید و ابتدا با کوهنوردی های سبک شروع کنید.

انواع کفش های کوهنوردی

 

۱-نیمه سنگین ساق بلند

ساق این کفش ها حدود ۱۴ تا ۱۸ سانت می باشد و برای محافظت از مچ پا و جلوگیری از حرکات ناگهانی قوزک، پاشنه و محکم نگه داشتن مچ پا هستند. در هر فصلی کاربرد داشته و دارای زیره ای تا حدی منعطف هستند. برای کوهنوردی های زمستانه چند ساعته در صورت داشتن لایه کرتکس می توانیم از این مدل استفاده کنیم.

۲-سنگین تک پوش

این نوع کفش ها بسیار قوی و کمی سنگین بوده، دارای زیره بدون انعطاف و برای حرکت روی برف و یخ مناسبند و امکان نصب گرامپون (نوعی یخ شکن جهت سر نخوردن کفش روی برف و یخبندان) را دارند. برای صعود به قله در فصل زمستان و در ارتفاعاتی کم تر از پنج هزار متر به کار می رود. این کفش ها ضد آب بوده و در دوخت آنها نخ به کار نرفته است و با روش دوخت ذوبی یا استفاده از چسب به زیره کفش می چسبند. به خاطر زیره سخت آن فقط روی برف و یخ از آن استفاده کنید و حتماً به تاریخ تولید و انقضایش توجه کنید. در مکان های بدون برف از آن استفاده نکنید چون پایتان طاول خواهد زد.

۳-سنگین دو پوش

بسیار سنگین و قوی هستند و زیره سخت دارد. کفش یک پوش همان کفشی است که هم اندازه پای کوهنورد است و داخل دوپوش قرار می گیرد و قابلیت نصب کرامپون را دارد و برای کوهنوردی و صعود قله های ۷۰۰۰ متری به کار می رود.

 

ارسال یک پاسخ